
SZÓTAGSZÁMLÁLÓ zenés irodalmi kaland
Rendezte: Nyári Oszkár
Rendezte: Nyári Oszkár
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: pondelok, 12. máj 2025, 08:30
2025. május 10. szombat
Horváth Kristóf (Színész Bob) előadásában Petőfi Sándor tananyagból ismert versei most máshogy szólalnak meg. Az expresszív versmondást Baranyi Zoltán hegedűművész kíséri hegedűn, egy looper segítségével több szólamban és énekkel. A verseket interaktív értelmezések, verstani gyakorlatok, kérdések, kvízek szakítják meg. Szeretnénk a fiatalok körében a 200 éve született Petőfi Sándor költészetét népszerűsíteni, és megőrizni nemzeti kultúránknak ezt az értékét. Színész Bob a közönséget arra is ráveszi, hogy beatbox alapot adjon egy vershez vagy dalhoz. Az előadást tizenéveseknek ajánljuk.
2025. május 12. hétfő
Horváth Kristóf (Színész Bob) tart rendhagyó irodalomórát Petőfi Sándor verseiből. Az előadó azonnal beszélgetésbe elegyedik a nézőkkel, közös üggyé téve a versritmus rejtelmeit. Színész Bob rengeteg kérdést tesz fel a versekkel kapcsolatban. Lehet ügyesnek, okosnak lenni, mert a kérdésekre a gyerekek is tudják a választ. Verseket értelmeznek közösen. Bizonyos pontokon a közönséget arra veszi rá, hogy beatbox alapot adjon egy vershez vagy dalhoz. Az expresszív versmondást Baranyi Zoltán hegedűművész kíséri hegedűn.
Az este egyedülálló módon ötvözi a nosztalgia erejét és az újragondolás izgalmát.
Repülöm a piros eget, égve reped, siratom-e, siratom-e majd eleget? Ha valami így fáj, mélybe talál, nem a seb, a lélek, az kiabál. (Szarka Tamás: Repülöm a piros eget) Makszim Gorkij első, 1892-ben nyomtatásban is megjelent elbeszélése, a romantikus hangvételű, tragikus szerelmi történetet elmesélő Makar Csudra a neves orosz író egyik legnépszerűbb prózai műve, amely alapján több feldolgozás is készült. A legismertebb ezek közül az 1976-ban kiugró sikerrel bemutatott, Emil Loteanu által rendezett zenés játékfilm, „A cigánytábor az égbe megy”, amely azóta is a szovjet filmművészet legnézettebb alkotásai közé tartozik. A vén Makar Csudra által elmondott legenda egy büszke cigányfiú, Lojko Zobar és a gyönyörűséges cigánylány, Esthajnal találkozásáról szól, akik egymásba szeretnek, ám a szerelem mindent elsöprő érzését mégis béklyónak tartják, mert útjában áll a szabadságuknak. Mivel egyikük sem akar engedni a másiknak, Lojko végül megöli Esthajnalt. A szerelem és szabadság fájdalmas ellentétének témája régóta foglalkoztatja Szarka Tamást, a Ghymes együttes legendás költő-zeneszerzőjét, aki számos dalt komponált Gorkij elbeszélésének ihletésére. Megfogalmazása szerint az általa írt cigányballada „két gyönyörű, erős és büszke emberről szól, akiknek annyira erős a szabadságvágya, hogy nem bírják el a világ legszebb kötelékét, és inkább belehalnak”. Szarka Tamás új színpadi művének zenei világa az autentikus cigány népzenében gyökerezik, a nagyszabású produkció látványos vizualitással, lendületes táncokkal és drámai erejű színészi játékkal idézi meg a cigányság folklórját, szenvedélyes lelkületét.